Feb 29, 2016

Senarai Penuh Pemenang Anugerah Oscar 2016

Untuk pertama kali, Leornardo DiCaprio berjaya memenangi anugerah Oscar, selepas enam kali tercalon di majlis anugerah berprestij itu.

Leornardo Dicaprio Oscars 2016

Kemenangan pelakon utama filem The Revenant, Leornardo Dicaprio adalah antara yang paling dinantikan bagi kategori Pelakon Lelaki Terbaik.

Sementara itu, Filem Terbaik dimenangi oleh filem Spotlight arahan Tom McCarthy.

The Revenant juga turut memenangi beberapa kategori termasuk Pengarah Terbaik untuk González Iñárritu.

Pada awalnya filem Mad Max: Fury Road dilihat mendominasi kemenangan untuk beberapa anugerah yang diumumkan.

Keputusan akhir, The Revenant menang tiga kategori manakala Mad Max: Fury Road menang enam kategori.

Ini senarai penuh pemenang Anugerah Oscar 2016 yang ke 88:

Filem Terbaik
  • The Big Short
  • Bridge Of Spies
  • Brooklyn
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Room
  • Spotlight (Pemenang)

Pelakon Lelaki Terbaik
  • Bryan Cranston, Trumbo
  • Matt Damon, The Martian
  • Leonardo DiCaprio, The Revenant (Pemenang)
  • Micheal Fassbender, Jobs
  • Eddie Redmayne, The Danish Girl

Pelakon Wanita Terbaik
  • Cate Blanchett, Carol
  • Brie Larson, Room (Pemenang)
  • Jennifer Lawrence, Joy
  • Charlotte Rampling, 45 Years
  • Saoirse Ronan, Brooklyn

Pengarah Terbaik
  • The Big Short, Adam McKay
  • Mad Max: Fury Road, George Miller
  • The Revenant, Alejandro González Iñárritu (Pemenang)
  • Room, Lenny Abrahamson
  • Spotlight, Tom McCarthy

Lagu Tema Terbaik
  • “Earned It” from “Fifty Shades of Grey” Muzik dan Lirik oleh Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville dan Stephan Moccio
  • “Manta Ray” from “Racing Extinction” Muzik oleh J. Ralph dan Lirik oleh Antony Hegarty
  • “Simple Song #3” from “Youth” Muzik dan Lirik oleh David Lang
  • “Til It Happens To You” from “The Hunting Ground” Muzik dan Lirik oleh Diane Warren dan Lady Gaga
  • “Writing’s On The Wall” from “Spectre” Muzik dan Lirik oleh Jimmy Napes dan Sam Smith (Pemenang)

Skor Muzik Terbaik
  • “Bridge of Spies” Thomas Newman
  • “Carol” Carter Burwell
  • “The Hateful Eight” Ennio Morricone (Pemenang)
  • “Sicario” Jóhann Jóhannsson
  • “Star Wars: The Force Awakens” John Williams

Filem Bahasa Asing Terbaik
  • “Embrace of the Serpent” Colombia
  • “Mustang” France
  • “Son of Saul” Hungary (Pemenang)
  • “Theeb” Jordan
  • “A War” Denmark

Filem Pendek
  • “Ave Maria” Basil Khalil and Eric Dupont
  • “Day One” Henry Hughes
  • “Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)” Patrick Vollrath
  • “Shok” Jamie Donoughue
  • “Stutterer” Benjamin Cleary and Serena Armitage (Pemenang)

Filem Dokumentari
  • Amy, Asif Kapadia and James Gay-Rees (Pemenang)
  • Cartel Land, Matthew Heineman dan Tom Yellin
  • The Look of Silence, Joshua Oppenheimer dan Signe Byrge Sørensen
  • What Happened, Miss Simone?, Liz Garbus, Amy Hobby dan Justin Wilkes
  • Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom, Evgeny Afineevsky dan Den Tolmor

Dokumentari Subjek Pendek
  • Body Team 12, David Darg dan Bryn Mooser
  • Chau, beyond the Lines, Courtney Marsh dan Jerry Franck
  • Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah, Adam Benzine
  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness, Sharmeen Obaid-Chinoy (Pemenang)
  • Last Day of Freedom, Dee Hibbert-Jones dan Nomi Talisman

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik
  • Christian Bale, The Big Short
  • Tom Hardy, The Revenant
  • Mark Ruffalo, Spotlight
  • Mark Rylance, Bridge of Spies (Pemenang)
  • Sylvester Stallone, Creed

Filem Animasi Terbaik
  • Anomalisa, Charlie Kaufman, Duke Johnson and Rosa Tran
  • Boy and the World, Alê Abreu
  • Inside Out, Pete Docter dan Jonas Rivera (Pemenang)
  • Shaun the Sheep Movie, Mark Burton and Richard Starzak
  • When Marnie Was There, Hiromasa Yonebayashi and Yoshiaki Nishimura

Kesan Visual
  • “Ex Machina” Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington dan Sara Bennett (Pemenang)
  • “Mad Max: Fury Road” Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver dan Andy Williams
  • “The Martian” Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence dan Steven Warner
  • “The Revenant” Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith dan Cameron Waldbauer
  • “Star Wars: The Force Awakens” Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan dan Chris Corbould

Filem Animasi Pendek
  • “Bear Story” Gabriel Osorio dan Pato Escala (Pemenang)
  • “Prologue” Richard Williams dan Imogen Sutton
  • “Sanjay’s Super Team” Sanjay Patel dan Nicole Grindle
  • “We Can’t Live without Cosmos” Konstantin Bronzit
  • “World of Tomorrow” Don Hertzfeldt

Suntingan Bunyi
  • “Mad Max: Fury Road” Mark Mangini and David White (Pemenang)
  • “The Martian” Oliver Tarney
  • “The Revenant” Martin Hernandez and Lon Bender
  • “Sicario” Alan Robert Murray
  • “Star Wars: The Force Awakens” Matthew Wood and David Acord

Adunan Bunyi
  • Bridge of Spies, Andy Nelson, Gary Rydstrom dan Drew Kunin
  • Mad Max: Fury Road, Chris Jenkins, Gregg Rudloff dan Ben Osmo (Pemenang)
  • The Martian, Paul Massey, Mark Taylor dan Mac Ruth
  • The Revenant, Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom dan Chris Duesterdiek
  • Star Wars: The Force Awakens, Andy Nelson, Christopher Scarabosio dan Stuart Wilson

Suntingan Terbaik
  • The Big Short, Hank Corwin
  • Mad Max: Fury Road, Margaret Sixel (Pemenang)
  • The Revenant, Stephen Mirrione
  • Spotlight, Tom McArdle
  • Star Wars: The Force Awakens, Maryann Brandon dan Mary Jo Markey

Sinematografi
  • Carol, Ed Lachman
  • The Hateful Eight, Robert Richardson
  • Mad Max: Fury Road, John Seale
  • The Revenant, Emmanuel Lubezki (Pemenang)
  • Sicario, Roger Deakins

Solekan dan Dandanan Rambut
  • “Mad Max: Fury Road” Lesley Vanderwalt, Elka Wardega dan Damian Martin (Pemenang)
  • “The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared” Love Larson dan Eva von Bahr
  • “The Revenant” Siân Grigg, Duncan Jarman dan Robert Pandini

Rekaan Produksi
  • “Bridge of Spies” Rekaan Produksi: Adam Stockhausen; Dekorasi Set: Rena DeAngelo dan Bernhard Henrich
  • “The Danish Girl” Rekaan Produksi: Eve Stewart; Dekorasi Set: Michael Standish
  • “Mad Max: Fury Road” Rekaan Produksi: Colin Gibson; Dekorasi Set: Lisa Thompson (Pemenang)
  • “The Martian” Rekaan Produksi: Arthur Max; Dekorasi Set: Celia Bobak
  • “The Revenant” Rekaan Produksi: Jack Fisk; Dekorasi Set: Hamish Purdy

Rekaan Kostum
  • Carol, Sandy Powell
  • Cinderella, Sandy Powell
  • The Danish Girl, Paco Delgado
  • Mad Max: Fury Road, Jenny Beavan (Pemenang)
  • The Revenant, Jacqueline West

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik
  • Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
  • Rooney Mara, Carol
  • Rachel McAdams, Spotlight
  • Alicia Vikander, The Danish Girl (Pemenang)
  • Kate Winslet, Jobs

Lakon Layar Adaptasi
  • “The Big Short” Charles Randolph dan Adam McKay (Pemenang)
  • “Brooklyn” Nick Hornby
  • “Carol” Phyllis Nagy
  • “The Martian” Drew Goddard
  • “Room” Emma Donoghue

Lakon Layar Asli Terbaik
  • “Bridge of Spies” Matt Charman, Ethan Coen & Joel Coen
  • “Ex Machina” Alex Garland
  • “Inside Out” Screenplay by Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; Cerita asal oleh Pete Docter, Ronnie del Carmen
  • “Spotlight”Josh Singer & Tom McCarthy (Pemenang)
  • “Straight Outta Compton” Jonathan Herman dan Andrea Berloff; Cerita oleh S. Leigh Savidge & Alan Wenkus dan Andrea Berloff

BACA INI JUGA: Kontroversi Pemilihan Pelakon Filem-filem Hebat Hollywood

Sumber: Astroawani.com

Blogger biasa yang menulis untuk berkongsi berita dan infomasi untuk memberi manfaat dan ilmu pengetahuan.

2 comments

Orang2 yg hebat dalam layar perak... bakat internasional...

memang layak dicaprio menang anugerah tu...hero jambu

TERIMA KASIH KERANA SUDI MEMBERIKAN KOMEN. INSYAA ALLAH SAYA AKAN KOMEN DI BLOG ANDA JUGA.
EmoticonEmoticon